|
Prasa branżowa
Konferencje szkolenia
|
Wpływ rynku kredytów na rynek mieszkań(15-10-2008 09:02) Na rynek mieszkaniowy niezwykle istotny wpływ ma to, co dzieje się na rynku kredytów mieszkaniowych. Wzrost oprocentowania kredytów, w połączeniu z zaostrzonymi warunkami kredytowania i gorszą płynnością banków powodują, że coraz trudniej jest dostać dziś kredyt jak i podjąć decyzję o zadłużeniu się. Zaostrzenie kryteriów kredytowania powoduje, że banki wracają do stosowanych niegdyś relacji pomiędzy wielkością kredytu i dochodami gospodarstw domowych.
Przed okresem wielkiej gorączki na rynku nieruchomości standardem w większości banków w Stanach Zjednoczonych było udzielanie kredytu w wysokości nieprzekraczającej 36-krotności miesięcznych zarobków gospodarstwa domowego. W Wielkiej Brytanii sprawdzoną zasadą jest udzielanie kredytu hipotecznego, który stanowi co najwyżej 3,5-krotność rocznego wynagrodzenia brutto danej osoby. W przypadku pary jest to 2,5-krotność łącznego dochodu. Oczywiście każdy bank ma własne procedury i może oceniać zdolność kredytową łagodniej lub ostrzej. Kredyt w wysokości 5-krotnego rocznego wynagrodzenia powinien być raczej udzielany stosunkowo małej grupie najlepiej zarabiających, najbardziej wiarygodnych wnioskodawców. Jednak w okresie boomu na rynku mieszkań w latach 2006 - 2007 nie tylko kredyty w wysokości 5-krotnego wynagrodzenia przestały być rzadkością, ale pojawiły się także kredyty w wysokości nawet 7 i 8-krotności rocznego wynagrodzenia. Po kryzysie kredytowym w Stanach Zjednoczonych proceder ten został zahamowany.
A jakie mieszkania można obecnie kupić w polskich miastach korzystając z kredytu w wysokości 3,5-krotności rocznego dochodu?
Źródło: www.ign.net.pl
|
|
Newsletter
Partnerzy Portalu
|