dodaj do ulubionych
ustaw jako stronę startową
poleć znajomemu
Strona główna | Aktualności | Property Management, Facility Management | Fundusze EU - termomodernizacja
Szkolenia, Konferencje | Akty prawne | Galeria | Praca | Forum | Baza firm
Eksperci piszą | Wzory umów | Porady redakcyjne | Partnerzy | Współpraca | Zapytanie | Reklama | Kontakt |
Wspólnota Mieszkaniowa
Projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych trafi do komisji
Sejmowa podkomisja nadzwyczajna zakończyła w środę prace nad projektem ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. W czwartek ma on trafić pod obrady sejmowej komisji.

Projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zakłada m.in. możliwość przekształcenia spółdzielni we wspólnotę mieszkaniową, zmianę administratora, udział w majątku wspólnym spółdzielni, realny wpływ na zarządzanie, możliwość kontrolowania działań zarządu, ograniczenie władzy prezesów i radykalne zmniejszenie opłat ponoszonych przez spółdzielców.

„Wielu prezesów spółdzielni w Polsce zapomniało, że to nie oni są właścicielami spółdzielni. Ludzie płacą, ale nie wiedzą, za co, nie mają ani wglądu w dokumenty spółdzielni, ani wpływu na jej działanie. Teraz się to zmieni” – powiedziała PAP współautorka projektu ustawy Lidia Staroń (PO), przewodnicząca sejmowej podkomisji nadzwyczajnej.

Z jej oceny wynika, że w wielu spółdzielniach comiesięczne opłaty są wyższe, czasem nawet dwukrotnie niż we wspólnotach mieszkaniowych. Zgodnie z nowymi przepisami członkowie spółdzielni niezadowoleni z takiego stanu rzeczy będą mogli wybrać innego, tańszego administratora i sami ustalą jego wynagrodzenie 

Projekt popierają kluby PO, PJN i PiS, przeciwny jest SLD. Posłowie PSL mają podzielone zdania w tej sprawie.

Przeciw nowemu prawu występuje Krajowa Rada Spółdzielcza. Uważa, że projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych forsuje propozycje, które w konsekwencji doprowadzą do likwidacji spółdzielczości mieszkaniowej. KRS krytykuje także inny projekt ustawy o spółdzielniach.

„Ponadto środowisko spółdzielcze zostało wykluczone całkowicie z udziału w pracach komisji sejmowych nad ww. projektami  i pozbawione możliwości wyrażania swojej opinii na etapie procedowania” – napisała KRS w piśmie kierowanym do „Prezesów zarządów wszystkich spółdzielni”.

Krajowa Rada Spółdzielcza zapowiedziała przygotowanie własnego "obywatelskiego" projektu ustawy o spółdzielniach oraz o zmianach w innych ustawach spółdzielczych, a także przygotowanie „profesjonalnej kampanii informacyjno-medialnej na rzecz promowania idei spółdzielczości”. Na to potrzebne są pieniądze, dlatego Zgromadzenie Ogólne podjęło uchwałę w maju o utworzeniu przy KRS - Funduszu Obrony Spółdzielczości, powstałego z wpłat dokonywanych przez wszystkie spółdzielnie w kraju. KRS apeluje, aby każda spółdzielnia wpłacała na ten cel minimum 1000 zł.

Spółdzielni mieszkaniowych jest w Polsce ok. 5 tys., co oznacza, że gdyby wszyscy prezesi odpowiedzieli na apel, to na kampanię KRS miałaby 5 mln zł.

"Lobby spółdzielcze będzie robić wszystko, co możliwe, żeby nie zmieniać obecnego stanu rzeczy. Chodzi im o to, żeby działalność spółdzielni nadal była nieprzejrzysta, niekontrolowana, a przede wszystkim, aby ludzie nie wiedzieli, za co tak naprawdę płacą. Spółdzielnie i tak płacą składki na utrzymanie KRS. Wspomniany fundusz to dodatkowe pieniądze wyciągane od spółdzielni, a więc tak naprawdę z kieszeni spółdzielców na to, by prezesi zachowali swoje przywileje" – skomentowała Lidia Staroń.

Jeśli proces legislacyjny pójdzie zgodnie z planem, to jest szansa, że nowe przepisy zaczną obwiązywać od września 2011 r.


Źródło:www.onet.pl

dodaj komentarz
śledź artykuł
Dodano: 2013-01-16 09:09:28
Obecne przepisy dają możliwość przekształcenia spółdzielni we wspólnotę, ale wymagają spełnienia warunku, że chce tego większość mieszkańców. Jeżeli wprowadza się przepis, że wykup na własnośc jednego tylko lokalum w budynku automatycznie, z mocy prawa powoduje przekształcenie spółdzielni we wspólnotę - to likwiduje się prawo wyboru.
     
Dodano: 2013-01-16 07:35:11
Ta ustawa nic nie likwiduje daje jedynie prawo wyboru.
I na tym powinno zależeć wszystkim, aby mieć wybór.
     
Dodano: 2011-08-11 14:27:16
W sprawie przekształcenia spółdzielni we wspólnotę, jak twierdzi Pani Lidia Staroń to osobiście uważam, że Pani bardzo mało wie na temat spółdzielczości mieszkaniowej.
Twierdzenie, że mieszkaniec, członek spółdzielni ma niewielkie prawa jest w błędzie i nie zapoznała się w ogóle ze statutem spółdzielni swojej, ( jeżeli mieszka w bloku spółdzielni). Spółdzielnie mieszkaniowe mają w swych statutach napisane,, członek ma prawo do wglądu do dokumentów w siedzibie spółdzielni bez prawa kserowania, kopiowania innych, które nie dotyczą jego osobistego,,.. Ludziom pokroju Pani Lidii Staroń zależy na rozwaleniu czegoś, co lata całe służyło wszystkim i jeżeli uważa za pozytywne powołanie nowego,, tworu,, wspólnoty mieszkaniowej to nic bardziej błędnego. Oświadczam, że każdy członek spółdzielni ma prawo i obowiązek do działania na rzecz swojej Spółdzielni, bo spółdzielnia to On sam a nie w pojęciu wielu,, Spółdzielnia to Oni, Prezes, Zarząd, Administratorzy,, Ci, co wymyślają nowe twory o likwidacji spółdzielczości powinni wystąpić z projektem umorzenia tzw. NORMATYWU,, jaki obciąża lokatora członka spółdzielni a nie likwidować coś, co sprawdzało się latami. Nie twierdzę, że we wszystkich spółdzielniach jest różowo, ale nie stawiajmy wszystkich w jednym szeregu. Ci, co dążą do powołania wspólnot w moim przekonaniu nie działają wcale ku lepszemu, ale w myśl zasady,, ja wam pokażę,,. Jeżeli komuś zależy na dobru mieszkańców powinni zająć się bardziej zmniejszeniem kosztów eksploatacji w budynkach tj. opłaty za energię, ogrzewanie, gaz, śmieci, bo to są potężne koszty a nie koszty zarządzania i administrowania a jeżeli jesteśmy przy zarobkach to zarobki naszych szanownych parlamentarzystów są trzykrotnie większe od zarobków Prezesów spółdzielni a odpowiedzialność za błędne decyzje zerowa. Pani Lidia Staroń niech poda koszty, jakie generuje jej komisja celem podjęcia głupiej ustawy i ile zarabiają wszyscy specjaliści przez okres jej pracy. Oczekuję, że otrzymamy odpowiedź na ostatnie pytania
     
Dodano: 2011-06-13 15:13:03
Następnym krokiem będzie likwidacja dofinansowania do oplat eksploatacyjnych dla najbiedniejszych właścicieli mieszkań - tak trzymać
     
Dodano: 2011-06-09 21:00:28
A co ze spółdzielniami"tworami"po byłych PGR?Wspólnoty istnieją od 1996 r.mają NIP,Regon,konto w banku.Jedyną własnością tej Spółdzielni jest kotłownia,którą otrzymała wraz z działką od ARWSP,sprzedaje wspólnotom ciepło.Spółdzielnie te powstały dla zarabiania na biednych ludziach.Kotłownie znajdują się na osiedlu,a Spółdzielnia,która jest właścicielem kotłowni jest oddalona kilkadziesiąt km.OT Agencji twierdzi,że wspólnoty nie mogły otrzymać kotłowni,powinny stworzyć spółdzielnię.A one już były utworzone zanim powstała spółdzielnia.Niech raz na zawsze skończy się to kolesistwo,okradanie biednych ludzi.To oni wybudowali im się prawnie należała.Wspólnota nie może otrzymać pomocy z OT Agencji,ale spółdzielnia"kotłowniana",która ma kilka kotłowni pod sobą,dostaje dotacje i sprytnie je wykorzystuję,a ludzi na cieple oszukuje.
     
Portal Zarządzania Nieruchomościami www.zarzadcy.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu.

Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.

Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie zasady, zawiadom nas o tym. Jeżeli na stronie widzisz błąd, napisz do nas.
Posadzki | Kolektory Słoneczne | Okna PCV | Balustrady | Łomianki | Glazurnik | Baza Firm | Administrowanie Nieruchomościami
Docieplenia Budynków | Chirurgia Plastyczna | Tworzenie stron WWW AgresivMedia
Tagi: planowaniu prac remontowych | obowiązkowego doskonalenia zawodowego w krakowie | | praktyki dla pośredników w obrocie nieruchomościami