• 27 kwietnia 2024

Wynajmowanie mieszkania – jak rozliczać się z wynajmującym i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

W Polsce około 13% osób wynajmuje mieszkania. Znaczna część z nich to studenci lub pracujące, młode osoby. Z wynajmowaniem wiąże się jednak kilka istotnych kwestii. Czego należy unikać, na co zwrócić uwagę i jaką formę rozliczania się z wynajmującym wybrać?

Wynajem mieszkania – jak się do tego przygotować?

Rynek wynajmu mieszkań w Polsce, w porównaniu z innymi krajami w Europie, jest stosunkowo niewielki. Według danych z 2022 roku około 13% społeczeństwa żyje w wynajmowanych mieszkaniach. Jak można się domyślić, najczęściej są to osoby młode i studenci, którzy dopiero zaczynają swoje dorosłe życie. Wynajem mieszkania to jednak poważna sprawa, dlatego należy się do tego odpowiednio przygotować.

Na sam początek warto zrobić rozeznanie po okolicy. Dotyczy to szczególnie osób, które przeprowadzają się do nowego miasta i nie znają np. konkretnych ulic czy dzielnic. Najlepiej określić dany obszar, dopasowując lokalizację do np. miejsca pracy, i dopiero potem zabrać się za wyszukiwanie ofert, które wpisują się w zaplanowany budżet.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Po przeanalizowaniu różnych czynników i zweryfikowaniu ofert można już przejść do oglądania mieszkań. W tym procesie najlepiej zwracać szczególną uwagę na to, czy rzeczywisty obraz lokum jest tożsamy z tym, co było opisywane w ogłoszeniu. Warto sprawdzić stan mieszkania, zapytać o wcześniejsze usterki czy naprawy. Jeśli już decyzja zostanie podjęta, to przed samym podpisaniem umowy powinno się m.in.:

  1. Dopytać o kwestie naprawy – naprawa poważnych uszkodzeń, takich jak zepsuta pralka, zazwyczaj leży po stronie wynajmującego. Z kolei przepalonymi żarówkami zajmuje się najemca. Najlepiej ustalić te kwestie, aby nie doszło później do oskarżeń o zaniedbanie nieruchomości.

  2. Ustalić okres wypowiedzenia – to jeden z ważniejszych zapisów w umowie. Wynajmujący mogą w ogóle nie przewidywać takiego okresu, podpisując umowę na z góry określony czas. Warto jednak podjąć próbę negocjacji.

  3. Zapytać o możliwości wprowadzenia zmian w mieszkaniu – dotyczy to takich aspektów jak wieszanie obrazków na ścianach czy instalacja półek. Jest to istotne, jeśli najemcy zależy na indywidualnym udekorowaniu mieszkania.

  4. Ustalić możliwość posiadania zwierząt – to kolejna istotna kwestia nie tylko dla posiadaczy czworonogów, ale także dla osób, które myślą o zaadoptowaniu/kupnie zwierzaka w przyszłości. Nie każdy wynajmujący zgadza się na obecność psa czy kota w mieszkaniu.

  5. Poprosić o wykaz rachunków za poprzednie okresy – pomoże to oszacować, jakich kosztów za media można się spodziewać w poszczególnych okresach. Warto przy tym dopytać, ile osób wcześniej zamieszkiwało to miejsce.

  6. Ustalić formę rozliczania się – to istotny zapis w umowie, który powinien jasno określać datę opłacenia mieszkania oraz szczegółowy sposób rozliczenia (z podziałem na czynsz, opłaty za wynajem i media).

Rozliczanie rachunków z wynajmującym – jak to zorganizować?

Ustalenie płatności z wynajmującym to niezwykle istotna kwestia. Pierwsza informacja, jaka powinna znaleźć się w umowie, to ostateczny termin opłacenia mieszkania. Przeważnie jest to do 10. dnia miesiąca, jednak zdarzają się również inne zapisy. Warto więc zaplanować swój budżet uwzględniając dwa terminy – płatności za mieszkanie i otrzymania wypłaty wynagrodzenia od pracodawcy.

Kolejna ważna sprawa to rozliczanie rachunków za media. Trzeba zwrócić uwagę, czy wynajmującemu zależy na stałym opłacaniu konkretnej kwoty, w którą już będą wliczone media, czy też woli pozostawić tę kwestię najemcy. W tej pierwszej sytuacji najemca przeważnie nie musi martwić się o rachunki, chyba że dojdzie do niedopłaty – wtedy wynajmujący zgłosi się do niego o dopłacenie należności. W tej drugiej to najemca otrzymuje rachunki do rozliczenia i samodzielnie będzie musiał wykonywać przelewy.

Transakcje internetowe to najczęściej stosowane formy uiszczania płatności przy wynajmowaniu mieszkania. Jeśli opłaty są stałe, to warto skorzystać z opcji zlecenia przelewu stałego. Wtedy nie trzeba co miesiąc pilnować daty płatności. Można w ten sposób uniknąć zbędnych nerwów i konieczności zapłacenia odsetek za zwlekanie z zapłatą.

Do wykonywania i zlecania przelewów konieczne jest jednak konto bankowe. Osoby, które jeszcze nie mają swojego rachunku i chciałyby założyć ROR w jak najatrakcyjniejszych warunkach, mogą skorzystać z rankingu aktualnych ofert. Dostępny jest on na stronie internetowej https://www.bankier.pl/smart/konta-bankowe. Uwzględnia najważniejsze parametry umowy, takie jak opłaty za prowadzenie konta, korzystanie z karty i bankomatów oraz bonusy za założenie i aktywne korzystanie z rachunku.

Czego nie robić przy wynajmowaniu mieszkania?

Wynajmowanie mieszkania, a właściwie samo szukanie odpowiedniego lokum i dopracowywanie wszelkich formalności to czasami długi i męczący proces. Szczególnie uciążliwy może być dla młodych osób, które dopiero zaczynają swoje dorosłe życie i pierwszy raz stykają się z aspektami prawnymi czy podpisywaniem umowy. Warto więc wiedzieć, czego się wystrzegać. Oto kilka najpoważniejszych błędów, jakie można popełnić przy wynajmowaniu mieszkania:

  1. Wynajmowanie bez podpisania umowy – na takie warunki nie powinien się zgodzić żaden najemca. Jest to deklaracja i zarazem zabezpieczenie dla obu stron. Dokładne zapisy pozwolą łatwiej rozwiązać problemy, które mogą pojawić się w przyszłości.

  2. Podawanie zbyt szczegółowych danych o sobie – wynajmującemu zależy na tym, aby znaleźć uczciwych i spokojnych najemców, którzy nie zaniedbają mieszkania. Czasami jednak zadają zbyt osobiste pytania. Nie trzeba na nie odpowiadać i spowiadać się ze swojego prywatnego życia.

  3. Zapominanie o sporządzeniu protokołu zdawczo-odbiorczego – taki krok pozwoli uniknąć ewentualnych prób naciągania. Może się okazać, że wynajmujący będzie ściągał z kaucji pieniądze na naprawę czegoś, co już było uszkodzone.

  4. Uiszczanie zaliczek lub innych opłat bez umowy – najemca nie jest zobowiązany do uiszczania żadnych zaliczek bez podpisania umowy. Dopiero przy podpisywaniu opłaca kaucję i ewentualnie opłatę dla biura nieruchomości za pośrednictwo.

Wynajem mieszkania to niełatwa sprawa. Należy się do tego odpowiednio przygotować. Warto również z góry ustalić sposób rozliczania się i skorzystać z opcji stałych przelewów na koncie osobistym w banku.

Artykuł partnera
Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować