dodaj do ulubionych
ustaw jako stronę startową
poleć znajomemu
Strona główna | Aktualności | Property Management, Facility Management | Fundusze EU - termomodernizacja
Szkolenia, Konferencje | Akty prawne | Galeria | Praca | Forum | Baza firm
Eksperci piszą | Wzory umów | Porady redakcyjne | Partnerzy | Współpraca | Zapytanie | Reklama | Kontakt |

Aktualności
Odwołanie członka zarządu wspólnoty
Moim problemem jest osoba, która znajduje się w zarządzie mojej wspólnoty mieszkaniowej. Z góry przyznam się szczerze, że jestem laikiem w tego typu rzeczach, dlatego zwracam się do Pana z ogromną prośbą o poradę. Postaram się wszystko jak najprościej przedstawić.
Nasz zarząd składa się z trzech osób wybranych przez ogół. Problem polega na tym, iż jedna osoba z zarządu nie jest osobą kompetentną i nie sprawdza się na tym stanowisku. Pragnę podkreślić, iż nie jest to tylko i wyłącznie moje zdanie, lecz większości właścicieli, którzy wyrazili swoje nie zadowalanie przez złożenie swojego podpisu na stworzonej przeze mnie petycji. Ten właśnie dokument przekazałam w ręce naszego zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Sądząc, że jest on podstawą do zwołania zebrania z właścicielami mieszkań i ewentualnego przegłosowania odejścia tej właśnie osoby. Od tamtego czasu minął już miesiąc a termin zebrania dalej nie jest ustalony. Tak jak by ta petycja nigdy nie powstała. Co mogę uczynić, aby tą sprawę rozstrzygnąć?

Odpowiedź:


Przypuszczam, że złożona „petycja” nie była formalnym wnioskiem o zwołanie zebrania wspólnoty i dlatego zebranie nie zostało zwołane. Ponieważ zbliża się okres corocznych zebrań, radzę na najbliższym postawić wniosek o zmianę składu zarządu i odwołanie „złego” członka. Można także złożyć wniosek na piśmie o zwołanie zebrania, na którym zostaną dokonane zmiany w składzie zarządu, przy czym powołać się należy na art. 31 b ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali. Aby wniosek był skuteczny musi być podpisany przez właścicieli mających łącznie co najmniej 10% udziałów w nieruchomości wspólnej. Pamiętać jednak należy, że zmiana składu zarządu wymaga zatwierdzenia uchwałą wspólnoty nowego składu. Dodatkowo przypominam, że każdy członek zarządu może być w każdej chwili odwołany uchwałą wspólnoty bez podania przyczyn (art. 20 ust. 2), co jest o tyle uzasadnione, że unika się zbędnych dyskusji skłócających wspólnotę.

Janusz Gdański Redaktor współpracujący z Portalem Zarządzanie Nieruchomościami www.zarzadcy.com.pl
Część jak i całość artykułów zamieszczona na Portalu Zarządzania Nieruchomościami www.zarzadcy.com.pl nie może być powielana i dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób: elektroniczny lub mechaniczny lub inny włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody właściciela portalu firmy Agresiv Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Agresiv Media z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
dodaj komentarz
śledź artykuł
Dodano: 2012-02-15 11:53:11
Czytasz nieuważnie i nie potrafisz myśleć logicznie. Nigdzie nie piszę, że nasłałem na siebie NB. Używasz podobnie słowa "donos" jak inni z Zarządu za co musieli mnie przeprosić. Jeżeli uważasz, że dbanie o to aby Wspólnota funkcjonowała uczciwie i aby każdy lokator miał takie same prawa jest złe i należy mnie przez to "usunąć" to albo jesteś takim wspólnotowym złodziejem albo durniem.
     
Zdjęcie użytkownika Roman Trencki
Komentarzy: 100
Dodano: 2011-04-16 19:07:52
Można odwołać bez przyczyny bo pozwala na to ustawa.
Jeżeli taka jest wola właścicieli to nie muszą przed nikim się z tego tłumaczyć.
Członek zarządu to nie jest stanowisko rozdawane według klucza partyjnego.
Jeżeli uważasz że niesłusznie właściciele cię odwolali zawsze możesz wnieś pozew o unieważnienie takiej uchwały i .... przekonać sąd, żeby naprawił "błąd" właścicieli.
Swoją drogą wykrycie zajęcia części klatki schodowej i nasłanie (donos także na siebie) od razu NB wymaga nie lada zdolności. Wcale się nie dziwię że właściciele nie chcą abyś zarządzał ich majątkiem.
     
Dodano: 2011-04-14 12:30:38
Mnie też próbowano odwołać z Zarządu a tylko dlatego, że wykryłem iż kilku sąsiadów zajęło nielegalnie, bez zgody Wspólnoty korytarze klatki schodowej w poniemieckiej kamienicy i zwróciłem się do Nadzoru Budowlanego o sprawdzenie stanu faktycznego. Zwracałem się wcześniej do pozostałych członków Zarządu a także do Zarządcy przez nas zatrudnionego ale sprawą się nie zajęli. Jeżeli we Wspólnocie większość ma wspólnota złodziejska to jest problem i powinno się sprawę odwrócić, jeżeli pojawia się takie odwołanie to jak może się bronić niesłusznie odwołany, jeżeli można odwołać i to bez podania przyczyny.
     
Zdjęcie użytkownika Leszek Maziarz
Komentarzy: 268
Dodano: 2011-01-31 11:26:41
Nigdzie nie powiedziano, że nie podoba się dwóm pozostałym osobom, tylko że większości Właścicieli.
Dlaczego? Nie ma to tak naprawdę znaczenia, bo mają oni prawo odwołać go bez podania przyczyn. I jest to prawo jak najbardziej słuszne - dlaczego właściciele mają się tłumaczyć z decyzji, komu chcą powierzyć zarządzanie swoim majątkiem?
     
Dodano: 2011-01-24 20:31:31
A mnie interesuje, co takiego zrobił lub czego nie wykonał członek zarządu, któremu brakuje kompetencji?. Przecież wcześniej musiał zostać powołany do zarządu, wg jakiego kryterium właśiciciele pozostałych dwóch członków Zarządu oceniają pozytywnie a jednego negatywnie?. A co o zainteresowanym sądzi sam Zarząd? Hmm Zadziwiająca wybiórczość
     
Zdjęcie użytkownika Tom Micek
Komentarzy: 2
Dodano: 2011-01-24 16:02:48
Tak jak napisał pan Janusz , zebranie współnoty muszą zwołać w pierwszym kwartale. Będzie można jako wniasek własny złożyc zapis i przegłosować uchwałe o zmianie członka,jednak trzeba pamiętać że zarząd składa sie z trzech osób, wiec zalecam ostrożne formowanie wniosku tak aby reszta zarzadu sie nie obraziła.
     
Dodano: 2011-01-24 09:13:59
Tak wygląda teoria, ale praktyka jest inna. Przecież nie ma żadnego organu nadzorujacego wspólnoty mieszkaniowe, a w zasadzie ich zarządy oraz wyciągajacego konsekwencje z nieprawidłowości. Pozostaje droga sądowa, a i ta nie w każdym przypadku nieprawidłowosci. Droga sądow jest i kosztowna i długotrwała i częstokroć o zaskakujacych rezultatach. Zresztą nawet gdy dojdzie do rozprawy po 8-10 miesiącach, to sytuacja może3 być już inna, albo inaczej zmanipulowana.
     
Portal Zarządzania Nieruchomościami www.zarzadcy.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu.

Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.

Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie zasady, zawiadom nas o tym. Jeżeli na stronie widzisz błąd, napisz do nas.
Posadzki | Kolektory Słoneczne | Okna PCV | Balustrady | Łomianki | Glazurnik | Baza Firm | Administrowanie Nieruchomościami
Docieplenia Budynków | Chirurgia Plastyczna | Tworzenie stron WWW AgresivMedia
Tagi: zmian lokatorskich | regulaminu rozliczeń kosztów zużycia mediów | administrator poznań | szkolenie z rozliczania mediów