dodaj do ulubionych
ustaw jako stronę startową
poleć znajomemu
Strona główna | Aktualności | Property Management, Facility Management | Fundusze EU - termomodernizacja
Szkolenia, Konferencje | Akty prawne | Galeria | Praca | Forum | Baza firm
Eksperci piszą | Wzory umów | Porady redakcyjne | Partnerzy | Współpraca | Zapytanie | Reklama | Kontakt |
Aktualności
Niska cena czy wysoka jakość?

Zastanawiając się nad wyborem firmy zarządzającej trzeba brać pod uwagę różne aspekty i kryteria oceny. Nie zawsze niska stawka zagwarantuje nam większy zysk. Z dłuższej perspektywy czasu może się okazać, że straciliśmy dużo więcej. Nasza nieruchomość w związku ze złym zarządzaniem może stracić dużo na wartości. Ponadto warto cenić swój spokój i zadowolenie z miejsca w którym mieszkamy.

Biorąc pod uwagę, że mieszkania są kosztowne, warto aby ich cena nie spadła a jeszcze bardziej wzrosła. Można to osiągnąć poprzez efektywne zarządzanie.

 

 

Niektórzy zarządcy oferują swoje usługi już od 30 groszy za 1 mkw. budynku. Zdaniem innych, za te pieniądze nie da się uczciwie dbać o budynek i proponują stawki od 60 groszy do 1,2 zł za 1 mkw. domu wielorodzinnego

Skąd takie rozbieżności w cenach? Czasem ich przyczyną jest ostra konkurencja wśród zarządców, innym razem - nieuczciwe praktyki deweloperów czy spółdzielni mieszkaniowych, zarabiających na wynajęciu zarządcy. Tymczasem właściciele mieszkań nie wiedzą, ile płacą za zarządzanie budynkiem, a ile pochłania biurokracja czy "prowizje", o których też nie mają pojęcia.

Jaka oferta

 - Przez długi czas stawki opłat za zarządzanie budynkiem mieszkalnym w stolicy były kształtowane przez administracje domów komunalnych lub jednostki samorządowe, które zarządzały większą częścią warszawskiego rynku mieszkaniowego. Podczas ustalania wysokości wynagrodzenia dla zarządcy nie liczono się do końca z rzeczywistymi kosztami obsługi danej nieruchomości - mówi Zbigniew Brzeziński, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości. - To pokutuje do tej pory. Właściciele budynków starają się wynegocjować niskie stawki, nieadekwatne do zakresu obowiązków oraz nakładu pracy, jakiego oczekują od zarządców. Co zatem wchodzi w zakres obowiązków zarządcy? - Standardowo jest to administrowanie, obsługa księgowo-finansowa, windykacja należności i obsługa prawna. Oddzielnie płaci się za sprzątanie, konserwację budynku oraz wnosi zaliczki na media - wyjaśnia Janusz Sobczyk, szef działu sprzedaży GGKO, spółki zarządzającej nieruchomościami na terenie Ochoty. Trudno jednak uznać, że tak jest wszędzie. Jak przyznają sami zarządcy, Warszawa jest niejednolitym rynkiem, jeśli chodzi o zakres i ceny za zarządzanie budynkami.

Za ile

Na warszawskim rynku pojawiło się wiele firm, które do tej pory działały w innych miastach kraju. Lokalne rynki jednak skurczyły się i zarządcy zostali zmuszeni do poszukiwań nowych źródeł utrzymania. Te miała zapewnić im stolica. Napływ firm zarządzających z całej Polski zaowocował dumpingiem cen w Warszawie - Aby przyciągnąć klientów, zarządcy oferują swoje usługi nawet za 30 gr za 1 mkw. Właściciele budynków kuszeni niskimi cenami otrzymują usługę niskiej jakości, która może w przyszłości doprowadzić do utraty wartości ich majątku. Za takie pieniądze nikt nie jest w stanie rzetelnie wykonać pracy, do której się zobowiązał - zapewnia Zbigniew Brzeziński. Podaje, że warszawskie stawki za zarządzanie oscylują od 80 gr do 1,20 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej lokali wraz z pomieszczeniami przynależnymi. - Należy przy tym podkreślić, że 1,20 zł za 1 mkw. to stawka trudna do uzyskania w przypadku wspólnot mieszkaniowych w starych zasobach - zaznacza Zbigniew Brzeziński. Tymczasem Witold Kalinowski ze Stowarzyszenia Wspólnota Mieszkaniowa doradzającego właścicielom domów, podaje, że średni poziom wynagrodzenia dla zarządcy wynosi ok. 60 gr za 1 mkw. budynku. - Takie są ceny dla budynku o powierzchni ok. 4,5 tys. mkw. W mniejszym domu stawki te rosną, w większym maleją - dodaje Witold Kalinowski. Znacznie drożej jest w apartamentowcach. - Ze względu na specyfikę i zakres obowiązków nałożonych na zarządcę budynku apartamentowego wynagrodzenie za zarządzanie taką nieruchomością osiąga poziom ok. 2 zł za1 mkw. powierzchni użytkowej lokali wraz z pomieszczeniami przynależnymi - wyjaśnia Zbigniew Brzeziński.

Uwaga, "prowizja"

Bardzo często mieszkańcy nie mają pojęcia, za ile pracuje dla nich zarządca budynku, szczególnie gdy godzą się na narzucenie im firmy. - Deweloper naszego bloku przez pierwsze trzy lata po oddaniu budynku sam był jego zarządcą. W umowie zawartej z nami w formie aktu notarialnego nie było podanej stawki jego wynagrodzenia. W dodatku nie mieliśmy żadnego wpływu na wysokość tych opłat - opowiada nasza czytelniczka Agnieszka N., członek wspólnoty mieszkaniowej domu przy ulicy Malborskiej na Targówku. - Przez trzy lata nie udało nam się zmienić niekorzystnych zapisów w umowie. Gdy po tym czasie zmienił się zarządca, znowu okazało się, że umowa nie zawiera żadnej wysokości wynagrodzenia zarządcy. To nie jest odosobniony przypadek. Często deweloperzy lub spółdzielnie mieszkaniowe albo nie wpisują do umowy kosztów zarządzania, albo znacznie je zawyżają - do kwoty ok. 2 zł za 1 mkw. - Zawyżone w ten sposób stawki to czysty zysk dla tych podmiotów - wyjaśnia przyczynę takiego "niedopatrzenia" Janusz Sobczyk. - Wspólnoty uparcie tkwią przy tym samym zarządcy, podczas gdy konkurencja na warszawskim rynku jest ogromna. Często też sami zarządcy wykorzystują nieświadomość właścicieli - np. przedstawiają w umowach niskie stawki za zarządzanie, a jednocześnie zapisy są tak skonstruowane, że można później wstawić dodatkowe koszty - mówi Witold Kalinowski. Tymczasem nie trzeba się na to godzić, bo w Warszawie funkcjonuje około 300 firm z tej branży.

dodaj komentarz
śledź artykuł
Zdjęcie użytkownika Adam Nowak
Komentarzy: 4
Dodano: 2018-02-01 14:46:02
Wcale nie musi być drogo, żeby było dobrze. naszym osiedlem zarządza Progresline i maja bardzo przystępne ceny, a z obowiązków wywiązują się rewelacyjnie ;) http://progresline.pl/#home
     
Dodano: 2018-01-26 22:54:53
Zarząd naszej wspólnoty mieszkaniowej jest niesamowici sprawny i skuteczny. Dzieje się tak odkąd zarządzanie objęła firma www.adminion.pl. Super profesjonaliści, zarządzanie i wszelkie prawa nimi rządzące mają w paluszku.
     
Dodano: 2017-05-05 10:27:54
a co sądzicie o http://kwateranieruchomosci.pl/ Bo się zastanawiamy nad zmianą zarządcy, a nie chcemy wejść z deszczu pod rynnę. Opinie mają dobre
     
Dodano: 2017-03-03 14:11:52
No właśnie, wspólnoty trwają przy dotychczasowym zarządcy z przyzwyczajenia, ze strachu przed zmianą. Nawet, jeśli jest z jego usług niezadowolona. Moja nie bała się tzw. dobrej zmiany na Progresline.
     
Zdjęcie użytkownika Leszek Maziarz
Komentarzy: 268
Dodano: 2016-03-23 16:00:33
Proponuję, aby następne takie wpisy opatrywał Pan napisem "UWAGA REKLAMA". Przynajmniej będzie wszystko jasne.
     
Dodano: 2016-02-29 08:19:13
Sam jestem członkiem zarządu i nie jest to wcale łatwe. Pracy jest mnóstwo, ale bardzo istotne jest wsparcie pozostałych członków zarządu, dobra komunikacja i płynny przepływ informacji. Dużym ułatwieniem jest dla nas Admireo. Nie wyobrażam sobie chodzić z kalendarzem podręcznym i aktualizować ręcznie wszystkich bieżących zadań.
     
Portal Zarządzania Nieruchomościami www.zarzadcy.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu.

Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.

Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie zasady, zawiadom nas o tym. Jeżeli na stronie widzisz błąd, napisz do nas.
Posadzki | Kolektory Słoneczne | Okna PCV | Balustrady | Łomianki | Glazurnik | Baza Firm | Administrowanie Nieruchomościami
Docieplenia Budynków | Chirurgia Plastyczna | Tworzenie stron WWW AgresivMedia
Tagi: szkoleniem dla zarządcy nieruchomości | podatnik podatku dochodowego | zarządcy kontraktowi we wrocławiu | czyli jak nie wypuścić szczęścia z rąk